Warto wiedzieć - Wszystko na temat NIWELATORÓW OPTYCZNYCH

Przejdź do treści

Menu główne:

Warto wiedzieć


Niwelator optyczny to proste urządzenie, które służy przede wszystkim do pomiaru różnic wysokości terenu. 
Mając sprecyzowany cel decydujemy się na zakup niwelatora. Problem polega na tym, że po wejściu do sklepu z narzędziami na półce widzimy dziesiątki podobnych urządzeń, które na pierwszy rzut oka różni kolor, kształt i napisy na obudowie. Gdyby dodać do tego fakt, że po rozkręceniu obudowy ich konstrukcja jest bardzo podobna wybór jednego urządzenia jest bardzo trudny.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Przede wszystkim musimy sprecyzować na jakich odległościach będziemy pracować. Jeżeli są to pomiary do 30m wystarczy niwelator z ogniskowymi 20x, 24x, 26x. W przypadku pomiarów powyżej 30m musimy sięgnąć po urządzenie z powiększeniem 28x lub 32x.

  • Aby obraz był lepszej jakości warto zwrócić uwagę na średnicę obiektywu. Większość niwelatorów inżynieryjnych (górna półka) ma obektyw ok 40mm. W niwelatorach budowlanych średniej półki w tej kwestii prym wiedzie niwelator marki THEIS, którego średnica obiektywu to 38mm.

  • Gdy pod względem optyki podjęliśmy wstępną decyzję, warto spojrzeć na kolejny element: koło poziome. Wartości na nim podane występują w gradach lub stopniach. Budowlańcy wykorzystując niwelator do pomiaru kąta najczęściej kupują sprzęt z podziałką w stopniach, z kolei geodeci najczęściej decydują się na grady.

  • Kolejny istotny element to obudowa. W tym przypadku nie do końca chodzi o masywny okuty metalem sprzęt ale o szczelność, którą charakteryzuje norma pyło-wodo szczelności IP. Modele przeznaczone do pracy w trudnuych warunkach atmosferycznych posiadają IP równą bądź wyższą 55.

  • Kompensator (serce niwelatora) to temat sporny, który na różnych stronach, sklepach internetowych, bądź forach jest często poruszany. Są zwolennicy kompensatorów pneumatycznych, którzy sądzą, że pomiary pomiary w okolicach pola magnetycznego będą mniej dokładne używając niwelatora z kompensatorem magnetycznym. Zwolennik tego drugiego stwierdzi, że kompensator pneumatyczny jest mniej dokładny. Fakt jest taki, że największe firmy produkujące niwelatory optyczne stosują zarówno jeden jak i drugi. Najważniejszy jest nie rodzaj kompensatora a jego jakość, która jest adekwatna marki i wysokości modelu danego producenta.

  • Dla nas kupujących najważniejszy jest nasz portfel. Dlatego nie unikajmy tego tematu w kontakcie ze sprzedawcą. Ważne jest aby wskazać w jakim budżetem dysponujemy na zakup sprzętu. Dobry sprzedawca napewno znajdzie szereg rozwiązań i poleci optymalne rozwiązanie. Może się okazać, że warto dopłacić niewielką kwotę aby otrzymać urządzenie, które w przyszłości będzie działać dokładnie, bezawaryjnie, co pozwoli nam zaoszczędzić na retyfikacji lub naprawach serwisowych.

  • Gdy mamy już wybrane narzędzie główne czas przyjrzeć się akcesoriom. Wybór statywów i łat jest bardzo duży. Jednak 99% kupujących decyduje się na lekki, poręczny statyw aluminiowy ze względu na częste przemieszczanie się podczas niwelacji terenu. Łaty w zależności od potrzeb mają długość od 4-7m. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zakup całego zestawu, które sprzedawcy mają w swojej ofercie. Okazuje się to tańszym rozwiązaniem a niżeli zakup wszystkich podzespołów osobno.   




Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego